Nie można dwa razy płacić za przewóz
Niedopuszczalne jest, aby roszczenie się przedawniało, zanim wystąpi realna możliwość jego dochodzenia
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku dotyczącym sprawy wytoczonej przez Elektrownię Kozienice spółce z o.o. CTL Logistic.
Początek jej dała inna sprawa wszczęta przez Cargo PKP przeciwko tym dwóm firmom.
Elektrownia kupowała węgiel od Kopalni Bogdanka. Umowa dostawy przewidywała, że koszty transportu obciążają elektrownię. Ta zaś na podstawie umowy spedycji z 2002 r. powierzyła organizację przewozów CLT Logistic SA. Jako płatnik-pośrednik, który miał wypłacać PKP Cargo przewoźne, wskazana była spółka P. H. Olipol. Spółka ta była jednym z wielu takich płatników zaakceptowanych i mających porozumienia z PKP Cargo. Elektrownia jako odbiorca przekazywała przewoźne spedytorowi – CLT, ta spółce Olipol, a Olipol z kolei miała przekazywać zapłatę przewoźnikowi – Cargo PKP. Takie pośrednictwo przysparzało spedytorom korzyści, bo płatnicy potrafili wynegocjować od PKP Cargo większe upusty od cen przewozu. Żądali także niższych gwarancji.
Spółka Olipol okazała się jednak oszustem. Pieniądze, jakie otrzymała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta