Przedsiębiorca może przejąć bezpański sprzęt
Nie tylko nieruchomości można zasiedzieć. Firma może też w ten sposób stać się właścicielem niektórych maszyn. Nabędzie także własność sprzętu, który sprzedała jej osoba nieuprawniona
Na przejęcie cudzego sprzętu – oczywiście uczciwymi metodami – pozwalają dwie regulacje zawarte w kodeksie cywilnym. Chodzi o art. 169 i 174 dotyczące nabycia rzeczy ruchomej od nieuprawnionego oraz zasiedzenia ruchomości.
Najczęściej chodzi np. o jakiś sprzęt, maszyny, zapasy magazynowe, które znajdują się na terenie przejętego zakładu, ale nie można ustalić, czy rzeczywiście należały do sprzedającej firmy.
Takie zaszłości mogą też powstać, gdy firma była często restrukturyzowana, przekształcana, na jednej nieruchomości znajdowały się siedziby kilku podmiotów gospodarczych.
Ktoś o czymś zapomniał, czegoś nie zabrał albo w ogóle nie przywiązuje do tego najmniejszej wagi. Chodzi też o sytuacje, gdy kupujemy albo nawet przejmujemy za darmo maszyny lub sprzęt używany.
Sprawdź sprzedawcę
Art. 169 § 1 k.c. przewiduje, że jeśli osoba nieuprawniona do rozporządzenia rzeczą ruchomą zbywa ją (nie ma znaczenia, czy odpłatnie czy za darmo), to nabywca uzyskuje jej własność z chwilą objęcia w posiadanie. Potrzebne jest więc wydanie rzeczy nabywcy.
Jednocześnie ten sam przepis określa, że do nabycia własności nie dochodzi, jeśli nabywca działa w złej wierze.
Konieczna jest więc dobra wiara, czyli usprawiedliwione – w świetle obiektywnych zasad rozumowania – przekonanie nabywcy, że zbywca jest uprawniony do rozporządzania rzeczą. Zadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta