Zwrot zasiłku wymaga decyzji
Świadczenie pieniężne z pomocy społecznej uzyskane na podstawie nieprawdziwych informacji lub w przypadku niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej podlega zwrotowi jako nienależnie pobrane
Instytucja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej uregulowana jest w przepisach art. 6 pkt 16, art. 98 i art. 104 ust. 4 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.). Przepisy te należy odczytywać łącznie.
Pierwszy z nich zawiera definicję świadczenia nienależnie pobranego. Jest nim świadczenie pieniężne (np. zasiłek) uzyskane przez stronę na podstawie nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej bądź osobistej.
Zgodnie z treścią drugiego z przytoczonych artykułów świadczenie nienależnie pobrane zwraca osoba lub rodzina, która z niego korzystała. Obowiązek zwrotu nie jest uzależniony od dochodu (art. 98).
Trzeci z przytoczonych przepisów, czyli art. 104 ust. 4, stanowi, że na wniosek osoby zobowiązanej do zwrotu świadczenia lub złożony przez pracownika socjalnego właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu nienależnego świadczenia w całości lub w części, jeżeli żądanie takie stanowiłoby dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta