Urząd nie może automatycznie szacować
Firmy, które sprzedają towary po preferencyjnej cenie, ryzykują spór z fiskusem. Chyba że jej obniżenie jest uzasadnione
– Planujemy zawarcie specyficznej umowy handlowej z wypożyczalnią, przewidującej wynajem różnorodnego sprzętu turystyczno-sportowego o niedużej wartości jednostkowej (nie jest większa niż 3,5 tys. zł). Wynajem jest krótkoterminowy i obejmuje tzw. sezon (zwyczajowo okres nie dłuższy niż sześć miesięcy). Sprzęt przeznaczony jest do dalszego odpłatnego wynajmu przez wypożyczalnię. Otrzymywać będziemy wynagrodzenie kalkulowane jako miesięczna opłata stała oraz prowizja obliczana jako procent przychodów uzyskanych z tytułu wypożyczania sprzętu.
Jednocześnie w umowie zawarta jest klauzula o możliwości jego preferencyjnego zakupu przez wypożyczalnię po zakończeniu okresu umowy (a więc np. sześciu miesiącach). Cena wykupu dość istotnie odbiegałaby od rynkowej wartości poszczególnych akcesoriów. Czy w takiej sytuacji istnieje ryzyko zakwestionowania ceny sprzedaży i tym samym przychodu podatkowego przez urząd skarbowy? – pyta czytelnik.
Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że przy założeniu znaczącego obniżenia ceny wykupu ryzyko sporu z organem podatkowym jest niemal pewne. W mojej ocenie nie oznacza to jednak, że podatnik nie ma prawa do takiej konstrukcji umowy.
Decyduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta