Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krzyże nad Dnieprem

04 lutego 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Wnętrze Ławry Peczerskiej w Kijowie (Zbiory Tomasza Bohuna)
źródło: Rzeczpospolita
Wnętrze Ławry Peczerskiej w Kijowie (Zbiory Tomasza Bohuna)

Najwspanialsza i najruchliwsza ulica Kijowa, o każdej porze dnia pełna przechodniów i turystów, biegnie dnem dawnego wąwozu.

Przed tysiącem lat biło w tym miejscu źródło dające początek strumieniowi zwanemu Chreszczatikiem. To w jego właśnie wodach zimą 988 r. przyjął chrzest Włodzimierz Wielki, pierwszy z władców chrześcijańskiej Rusi Kijowskiej.

Porzuciwszy wraz ze swym ludem pogaństwo, książę osobiście wrzucił do rzeki figurę Peruna, a w miejscu, gdzie złożył niegdyś ofiarę z dwojga chrześcijan, na Górze Starokijowskiej, zbudował w latach 989 – 996 pierwszą na Rusi cerkiew – Dziesięcinną. Zarys jej kamiennych fundamentów, wspartych na spojonych wapienną zaprawą klocach dębowych, można oglądać na rozległym tarasie w Zaułku Dziesięcinnym wznoszącym się nad sąsiednią ulicą Wołodymirską. Po raz pierwszy zrównali ją z ziemią Tatarzy w 1240 r. Odbudowana, wkrótce znów spłonęła. Ocalałe szczątki kolumn i odłamki kamiennych dekoracji zgromadzono w niedalekim Soborze Sofijskim. Ocieniającą skwer...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8540

Spis treści
Zamów abonament