Niepieniężna forma dywidendy jest opodatkowana
Wypłata dywidendy w formie przeniesienia na wspólników prawa własności nieruchomości spowoduje powstanie przychodu po stronie spółki
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 października 2009 r. (IBPBI/2/423-897/09/AP).
Spółka z o.o. dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, który chciałaby wypłacić wspólnikom. Aby nie utracić płynności finansowej, zamierza wypłacić dywidendę w formie rzeczowej, tzn. przekazując wspólnikom prawo własności nieruchomości.
Jej zdaniem wypłata dywidendy będzie neutralna podatkowo, bo wartość rynkowa aktywów spółki nie wzrośnie. W opinii spółki do tej czynności nie będzie miał zastosowania art. 14 ust. 1 ustawy o CIT, określający warunki wpływające na sposób ustalania przychodów z odpłatnego zbycia praw i nieruchomości, jako że przepis ten odnosi się do umów, w których występuje cena, natomiast przy wypłacie dywidendy nie dochodzi do jej określenia.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym i stwierdził, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta