Polacy nie chcą brać kredytów
Tylko co 12. ankietowany chce w tym roku zaciągnąć kredyt w banku. Obawy o pracę są główną przyczyną niskiej skłonności do pożyczania pieniędzy. Nadal pogarsza się terminowość spłat rat
Zaledwie 8 proc. Polaków zamierza w tym roku wziąć kredyt w banku. To tylko o 2 pkt proc. więcej niż rok temu – wynika z najnowszego sondażu GfK wykonanego na zlecenie „Rz”.
– Pogorszenie sytuacji na rynku pracy wywołane światowym kryzysem spowodowało, że Polacy ostrożniej podchodzą do kredytów. Żeby podejmować decyzję o zaciągnięciu długu, trzeba wierzyć, że nasze dochody będą się poprawiać, a w momencie gdy skończył się boom na rynku pracy, wiele osób zweryfikowało swoje plany – uważa Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.
Z ostatnich danych GUS dotyczących nastrojów konsumenckich wynika, że oceny oczekiwanych zmian sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych 12 miesiącach pogorszyły się. Na razie więc nie widać wzrostu optymizmu, choć ekonomiści uważają, że w dłuższej perspektywie sytuacja i nastroje będą lepsze.
– Sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, co się przełoży na wzrost wynagrodzeń i na podejście gospodarstw domowych do kwestii kredytów. Ale nastąpi to najwcześniej w przyszłym roku – ocenia ekonomista Raiffeisen Banku.
W grupie osób, które zamierzają zapożyczyć się w tym roku w banku, najwięcej – prawie połowa – chce wziąć kredyt gotówkowy. Natomiast 14 proc. zamierza zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, a 11 proc. – budowlany.
Odsetek osób, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta