Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tygiel nacji i kultur

04 lutego 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Andrzej Brzozowski

Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja – sama liczba państw, w których granicach znajdują się dawne Kresy Rzeczypospolitej, dowodzi jej wieloetniczności.

A przecież można by jeszcze sięgnąć dalej na północ, do Inflant, należących dziś do Łotyszy i Estończyków, czy do ziem między Dniestrem i Prutem – dzisiejszej Mołdawii.

Najmocniej w swej historii Polacy byli związani z Litwinami. Dzięki unii z Królestwem Polskim ten należący do grupy ludów bałtyckich naród wszedł w XIV wieku do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej i przez prawie cztery stulecia współtworzył kulturę Rzeczypospolitej szlacheckiej. W ciągu czterech wieków polonizacja tych Bałtów posunęła się tak daleko, że kiedy w XX wieku uzyskali oni własne państwo, podjęli intensywną politykę odzyskiwania własnej tożsamości i języka. Blisko spokrewnieni z Litwinami byli Jaćwięgowie, naród także bałtyjski, który do XVI wieku (kiedy ostatecznie zanikł) zamieszkiwał południową Litwę, Podlasie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8540

Spis treści
Zamów abonament