Miliardy na ekologię
Przekształcamy się w fundusz, który będzie zarządzał systemem zielonych inwestycji, mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w rozmowie z Magdaleną Kozmaną
Rz: Co dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie najważniejsze w tym roku?
Jan Rączka: Weszliśmy w ostatni rok rozliczeniowy ponad 80 inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej ze starej perspektywy finansowej unijnego funduszu spójności. Z drugiej strony uruchamiamy finansowanie dla wielu projektów na lata 2007 – 2013.
W tym roku na sfinansowanie przedsięwzięć i inwestycji w ochronie środowiska zamierzamy przekazać ponad 7 mld zł – dwukrotnie więcej niż w 2007 r. Obecnie zapotrzebowanie na współfinansowanie unijnych projektów jest ogromne, dlatego pozyskaliśmy prywatny kapitał i podpisujemy umowy z bankami. Popularyzujemy dopłaty do kredytów. W zeszłym roku w ten sposób wsparliśmy 25 projektów na miliard złotych, natomiast w tym roku zamierzamy wesprzeć 70 inwestycji planowaną kwotą 1,8 mld złotych.
Czy priorytetem pozostanie gospodarka wodno-ściekowa?
W tym roku 70 proc. wypłacanych przez nas funduszy trafi na gospodarkę wodno-ściekową, 9 proc. na ochronę klimatu, 10 proc. funduszy na gospodarkę odpadami, a reszta na pozostałe przedsięwzięcia. Jednak priorytety Funduszu przesuwają się z obszaru gospodarki wodno-ściekowej w kierunku polityki klimatycznej. Minister środowiska wyznaczył Fundusz na krajowego operatora zarządzającego systemem zielonych inwestycji (GIS), zostaliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta