Potrzebny indeks bezpieczeństwa energetycznego
Instytut Kościuszki przedstawił pierwszy indeks bezpieczeństwa energetycznego Polski. Uwzględnia on wiele czynników wpływających na sytuację naszego kraju. Indeks ma być narzędziem pomocnym zarówno w dyskusji publicznej, jak i przy podejmowaniu konkretnych decyzji na szczeblu rządowym
Pierwszy indeks bezpieczeństwa energetycznego Polski przygotowany przez Instytut Kościuszki został zaprezentowany na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Składa się nań zbiór kryteriów makro i mikro, uwzględniający m.in. stopień dywersyfikacji importu, udział produkcji krajowej w pokryciu zapotrzebowania na dany produkt, wielkość zapasów i techniczne możliwości ich pobrania.
Raport jest pomysłem na regularny monitoring bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obecnie indeks obejmuje dwa sektory energetyki: ropę i paliwa płynne oraz gaz ziemny, a ostatecznie zostanie rozszerzony także o elektroenergetykę.
Na wzór indeksu Łatwości Prowadzenia Interesów (Ease of Doing Business Index opracowany przez Bank Światowy) czy Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index, publikowanego przez Transparency International) będzie służył corocznej ocenie stanu naszego bezpieczeństwa dotyczącego energetyki.
W dyskusji nad raportem prof. Władysław Mielczarski, europejski koordynator połączeń elektroenergetycznych Komisji Europejskiej oraz członek Europejskiego Instytutu Energii, zauważył, że najważniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego mają decyzje polityczne. I powinny one opierać się na dobrych modelach oceniających aktualny i postulowany stan tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta