Przy zamianie z gminą pamiętaj o podatku
Przedsiębiorca, który planuje zamienić swoją działkę na należącą do gminy lub Skarbu Państwa, może zastrzec obowiązek zapłaty VAT
Jeśli takiego zastrzeżenia nie ma, to art. 15 ustawy o gospodarce nieruchomościami w związku z art. 56 kodeksu cywilnego nie może być podstawą roszczenia o zapłatę kwoty równej VAT, obliczonemu od wartości jego świadczenia.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 25 listopada 2010 r. (III CZP 83/10).
Sąd podjął tę uchwałę dla wyjaśnienia zagadnienia prawnego powstałego na tle umowy zamiany zawartej między gminą a przedsiębiorcą i jego żoną. Transakcja dotyczyła położnych na tej samej ulicy dwu nieruchomości należących do przedsiębiorcy i jego żony (na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej) oraz jednej działki gminy.
Zawarcie umowy notarialnej poprzedził protokół uzgodnień. Ustalono w nim, że wartość nieruchomości gminy wynosi 439 200 zł brutto (w tym 22 proc. VAT, 79 200 zł), a wartość nieruchomości będącej własnością małżonków to 327 000 zł netto.
Małżonkowie zobowiązali się zapłacić gminie – z tytułu różnicy wartości brutto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta