Bonus dla menedżera to jego dochód z pracy
Często oprócz pensji pracownicy wyższego szczebla otrzymują od firmy różnego rodzaju pozapieniężne gratyfikacje, np. pracodawca wynajmuje im mieszkanie lub płaci za przedszkole dziecka. Jakie to ma skutki podatkowe?
Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym bonusom.
Daj mieszkanie i oszczędź na podatku
Firmy często zatrudniają menedżerów spoza miejscowości, w których mają siedzibę. Członkami zarządu bywają obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski na kilkuletni kontrakt. Pracodawcy wynajmują im mieszkania na własny kosz.
Płacą czynsz a nawet opłaty za media. Te świadczenia są dla pracownika przychodem do opodatkowania. Niekiedy jednak można skorzystać ze zwolnienia z podatku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT) zwolnienie obejmuje wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę
- z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych (bez limitu) lub
- w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania (do 500 zł miesięcznie na pracownika).
Warunkiem zwolnienia jest niestosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z umowy o pracę.
Menedżerowie raczej nie korzystają z hoteli pracowniczych, przyjrzyjmy się więc zwolnieniu dla kwater prywatnych.
Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia „kwatery prywatne wynajmowane na cele zbiorowego zamieszkania”, jednak w praktyce przyjęło się, że chodzi tu także o wynajęte mieszkanie, które zostanie przeznaczone do używania przez co najmniej dwóch pracowników. Każdy z pracowników będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta