Wyspa przyszłości
Wizytówka nowoczesnej Azji, miniaturowe wydanie jej piękna, technologicznego zaawansowania i globalnych ambicji
Choć jest jedną z mniej znanych azjatyckich wysp, potencjał tego kraju dawno docenili zagraniczni biznesmeni, którzy przemierzają lotnisko w Tajpej z czarnymi walizkami. Jednak dla większości podróżników z plecakami, skłonnych jeść z ulicznych straganów i spać na dachu, Tajwan to wciąż terra incognita. Większość nie wie o nim nic, a nazwę kraju zna przede wszystkim z metek T-shirtów: „Made in Taiwan”.
Tymczasem wyspa ma wiele do zaoferowania – zarówno doświadczonym podróżnikom, jak i tym, których Azja onieśmiela swym ogromem i zatłoczeniem. Tu wszystkie niezwykłe zjawiska występują w mniejszej skali, idealnej do obserwacji. Tajwan nie przytłacza, pozwala skosztować wschodniej egzotyki małą łyżką. Zamiast wciągać w wir niezrozumiałych zdarzeń, działa jak samouczek „Azja dla początkujących”. Dalekowschodnia tradycja splata się tu z boomem gospodarczym, duchowość z zamiłowaniem do kupowania, a spektakularne krajobrazy współistnieją z zaawansowaną infrastrukturą.
Dzień i noc neony
Tajpej jest mniejszym bratem Hongkongu i Szanghaju, miastem nie aż tak wielkim i spektakularnym, ale też nieustępującym im pod względem nowoczesności, intensywności i różnorodności życia. Ma ponad 2,5 miliona mieszkańców, wbijające się ostro w niebo wieżowce, wspaniałe muzea, zaskakujące zakamarki. I nigdy nie zasypia. Lśni tysiącami neonów –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta