Życie dzięki truciźnie
Zaskakujące wyniki badań naukowców. Odkryli organizm funkcjonujący w odmienny sposób niż znane na Ziemi
Choć zewnętrznie żywe organizmy różnią się od siebie, ich – i ludzi również – wewnętrzna biologiczna maszyneria wygląda tak samo. Całe życie na Ziemi opiera się na sześciu pierwiastkach – węglu, tlenie, azocie, wodorze, siarce i fosforze. Wchodzą one m.in. w skład białek i kwasów nukleinowych, bez nich funkcjonowanie jakiegokolwiek znanego organizmu jest niemożliwe.
Czy na pewno? Zespół mikrobiologów z amerykańskiej Służby Geologicznej odkrył szczep bakterii, który obywa się bez fosforu. Zamiast niego te organizmy wykorzystują silnie trujący arsen. Na pierwszy rzut oka to odkrycie może zainteresować tylko biologów. Ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla poszukiwań życia w najbardziej niedostępnych zakamarkach naszej planety. I poza nią. To właśnie dlatego tymi badaniami tak bardzo interesują się astrobiolodzy z NASA. Takie „dziwne” organizmy żywe mogą zamieszkiwać inne globy, które dotąd wydawały się jałowe.
Chemiczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta