Na uprawomocnienie się nakazu zapłaty sąd reaguje z urzędu
W elektronicznym postępowaniu upominawczym powód nie musi składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności
W „Prawie i praktyce” z 4 listopada 2010 r. ukazała się porada prawna Andrzeja Maja zatytułowana „Jak uzyskać nakaz zapłaty w e-sądzie”. Znalazły się w niej nieprawdziwe informacje dotyczące warunków uzyskania klauzuli wykonalności na elektroniczny nakaz zapłaty.
Nowela do kodeksu postępowania cywilnego z 9 stycznia 2009 r. (DzU z 2009 r. nr 26, poz. 156) wprowadziła szczególne regulacje prawne dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego (dalej epu). W istotny sposób zmodyfikowane zostały również zasady postępowania klauzulowego.
Podkreślić jednak należy, że nowe regulacje nie zmieniły treści art. 782 § 2 k.p.c., zgodnie z którym nakazowi zapłaty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. Zasada ta jest aktualna również w odniesieniu do nakazów zapłaty wydanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Spowolnienie zamiast przyspieszenia
W celu zaopatrzenia elektronicznego nakazu zapłaty w klauzule wykonalności nie jest więc potrzebny wniosek powoda dotyczący tej kwestii.
Co więcej tego typu pisma procesowe o nadanie klauzuli wykonalności powodują spowolnienie procesu rozpoznawania spraw i w konsekwencji przedłużają termin oczekiwania na klauzule wykonalności. Jest to konsekwencja standaryzacji i automatyzacji czynności orzeczniczych w elektronicznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta