Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować najem lokalu wycofanego z firmy

08 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Izabela Lewandowska

Przedsiębiorca, który już nie potrzebuje nieruchomości do prowadzenia działalności, może wycofać ją z majątku firmy. Wtedy ma prawo ją wynająć, płacąc podatek w formie ryczałtu

W związku z chorobą żony, która pomagała mi w prowadzeniu firmy (jako osoba współpracująca), zamierzam ograniczyć działalność gospodarczą. Planuję więc wynająć jeden z dwu lokali użytkowych, w których ją prowadzę (figuruje on w ewidencji środków trwałych). Należy on do mnie i żony (własność hipoteczna). W jaki sposób należy opodatkować taki najem? – pyta czytelnik.

Przychody z najmu (także podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze) składników majątku związanych z działalnością gospodarczą – a tak właśnie jest w opisanej w pytaniu sytuacji – należą do przychodów z tej działalności.

Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT. Oznacza to, że przedsiębiorca rozliczający się z dochodów firmy na zasadach ogólnych (według skali albo 19-proc. stawką liniową) uwzględnia w księdze przychodów i rozchodów lub księgach rachunkowych przychody z najmu lokalu użytkowego związanego z działalnością gospodarczą i koszty ich uzyskania.

To rozwiązanie pozwala na bieżąco ewentualne straty z działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8797

Spis treści
Zamów abonament