Sprawiedliwość czy skuteczność kary
W sferze wymiaru kary pojęcie sprawiedliwości kojarzone jest z etycznymi aspektami kary, podczas gdy jej skuteczność wiąże się z zabiegami socjotechnicznymi – zwraca uwagę prokurator
Problem relacji między tymi pojęciami występuje wtedy, gdy jedno z nich uważa się za zdecydowanie bardziej wartościowe, a drugie jest degradowane jako metafizyczne bądź pragmatyczne.
Współczesna kontrowersyjność tej relacji polega na tym, że w myśli prawniczej na pozycjach defensywnych jest raczej pojęcie sprawiedliwej kary, odwołujące się do retrospektywnego jej postrzegania jako odpłaty, a w ofensywie pozostaje cel skuteczności kary, który jednak nie ogranicza się do zapobiegawczego jej oddziaływania, lecz łączony jest z dalekosiężnym projektem resocjalizacyjnym.
Taka sytuacja powoduje konflikt między wartościami, z których niewątpliwie każda wskazuje na istotne zadania związane z karą, ale w przypadku dominacji nastawienia na realizację celu wychowawczego można mieć wątpliwości, czy dążenie do tego celu nie narusza podstaw odpowiedzialności karnej.
Postrzeganie prewencji indywidualnej jako dyrektywy sądowego wymiaru kary unormowanej w art. 53 § 1 k.k. może sprowadzać się do eksponowania danych dotyczących sprawcy pod kątem oceny, jakim jest człowiekiem, a więc czy prezentuje pozytywną albo negatywną postawę społeczną, bądź też potrzeby oddziaływania w kierunku zmiany osobowości sprawcy.
W pierwszym przypadku, jeśli postawa sprawcy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta