Kto chce zmiany pozwów
Pierwsze miesiące grupowego dochodzenia roszczeń pokazują, że jest to procedura trudniejsza, niż się wydawało. Na razie nie będzie ułatwień
Wynika to z odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na dwie interpelacje poselskie. Prawnicy zajmujący się tym tematem są podzielni.
Posłowie pytają
Posłanka Bożena Szydłowska zapytała, dlaczego uniemożliwiono pracownikom występowanie w sporach zbiorowych przeciw pracodawcom, przez co np. o premie czy dodatki za nadgodziny muszą występować indywidualnie. Ministerstwo odpowiada, że rządowy projekt nie zawierał takich ograniczeń, dodał je dopiero Senat. Ma się to przyczynić do wyeliminowania nadużywania pozwów zbiorowych. MS przypomina, że organizacje przedsiębiorców proponowały ograniczenie nowej procedury do roszczeń konsumenckich.
Z kolei poseł Ryszard Zawadzki skupił się na tym, że uczestnicy grupowego pozwu nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych. Nawet jeśli, jak np. powodzianie, stracili dorobek całego życia. MS tu też nie zamierza ustępować. Wskazuje, że postępowanie grupowe generuje po stronie powodów wiele dodatkowych kosztów (na dotarcie do poszkodowanych, korespondencję w grupie, ekspertyzy), tak więc osoby, które zdecydują się na tę drogę, muszą dysponować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta