Wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu to nie oferta
Przetarg ograniczony rządzi się innymi prawami niż nieograniczony. Zanim firma nie dotrze do drugiego etapu, nie można mówić o tym, by podejmowała jakieś zobowiązania
W przetargu ograniczonym – podobnie jak w trybach negocjacyjnych (dialogu konkurencyjnym, negocjacjach z ogłoszeniem), wykonawca zainteresowany uzyskaniem zamówienia najpierw sporządza wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Jest to pierwszy dokument, który składa do zamawiającego w tym trybie, podobnie jak ma to miejsce z ofertą w przetargu nieograniczonym. Jednakże wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, pomimo pewnych podobieństw, ma całkowicie inny charakter prawny niż oferta.
Bez zobowiązań...
Podstawowa różnica: wniosek nie jest wiążący dla składającego do wykonawcy. Jest swoistą deklaracją zainteresowania udziałem w przetargu ograniczonym.
Po ocenie wniosku i nawet pozytywnej weryfikacji spełniania warunków zaproszony wykonawca może nie złożyć oferty, bez żadnych negatywnych konsekwencji.
...i wadium
Brak związania wnioskiem podkreśla również fakt, że zamawiający może zażądać wadium dopiero wraz z zaproszeniem do składania ofert (art. 45 ust. 3 pzp: wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert). Żądanie wadium na etapie niewiążącego wniosku jest bezprawne.
Dlatego też kontrowersyjny art. 46 ust. 4a prawa zamówień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta