Potrącenie nie zwalnia z uiszczenia podatku u źródła
Od niektórych świadczeń wypłacanych zagranicznym kontrahentom trzeba pobrać zryczałtowaną daninę w Polsce. Także gdy zapłata następuje w formie kompensaty należności za świadczone przez nas podobne usługi na ich rzecz
Coraz więcej firm, poszukując nowych rynków zbytu, podejmuje współpracę z zagranicznymi kontrahentami, m.in. w zakresie usług doradczych. Jeśli usługom świadczonym przez polskiego przedsiębiorcę towarzyszy jednocześnie świadczenie usług na jego rzecz przez kontrahenta zagranicznego, jest możliwość potrącenia zobowiązań i należności wynikających z takich wzajemnych świadczeń.
Planując potrącenie, polski przedsiębiorca powinien uw-zględnić konieczność poboru zryczałtowanego podatku u źródła, gdyż w świetle art. 26 ust. 7 ustawy o CIT potrącenie jest równoznaczne z wypłatą należności (w świetle interpretacji organów podatkowych taki sam wniosek można wywieść z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT). Ogólne zasady poboru tego podatku opisujemy w ramce obok.
Nie zawsze jednak taki obowiązek wystąpi. Ustawodawca przewidział w niektórych okolicznościach brak konieczności poboru ryczałtu. Przepisy polskich ustaw stosuje się bowiem z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Certyfikat rezydencji
Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy albo niepobranie go zgodnie z taką umową jest możliwe tylko pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby zagranicznego podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Polski przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta