Zleceniobiorca z Niemiec rozlicza się w Polsce
Osoba zza zachodniej granicy, która u nas wykonuje umowę cywilnoprawną, u nas zawsze płaci składki. Ale z podatkiem nie jest już tak prosto
W jednym z wydań „Prawa i praktyki” (rubryka „Płacę więc liczę”) przeczytałam o zatrudnieniu studenta. Czy mogę przyjąć obcokrajowca (Niemiec) na umowę-zlecenie? Jakie składki powinnam od niego odprowadzić, w jakiej wysokości podatek i jak przygotować listę płac? – pyta czytelniczka.
Tak, można zawrzeć z obywatelem Niemiec umowę-zlecenie. Jeśli praca będzie wykonywana w naszym kraju, to należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jak polskiego zleceniobiorcę. Natomiast kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce jest bardziej złożona.
O tym, czy miejscem pobrania podatku będzie Polska, zadecyduje po pierwsze miejsce zamieszkania zleceniobiorcy, a po drugie – certyfikat rezydencji.
Problem ubezpieczenia
Osoby, które na obszarze naszego kraju są m.in. zleceniobiorcami, podlegają u nas obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Przesądza o tym fakt zawarcia stosunku prawnego rodzącego obowiązek ubezpieczeniowy (w tym wypadku umowa-zlecenie) oraz wykonywanie pracy w ramach tej umowy na terytorium Polski.
Przy ustalaniu kraju ubezpieczenia nie kierujemy się więc ani miejscem zamieszkania, ani obywatelstwem. Cudzoziemca zgłasza do ubezpieczeń płatnik, którym jest polski zleceniodawca. Składając w ZUS formularz ZUS ZUA, płatnik rejestruje wykonawcę zlecenia, wskazując go do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego, a do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta