Czynsz najmu samochodu osobowego księgujemy w ramach ewidencji przebiegu
O ujęciu wydatków wynikających z najmu długoterminowego nie decyduje nazwa umowy, tylko spełnienie przez nią warunków określonych w przepisach podatkowych
- Firma zamierza zawrzeć umowę najmu samochodu osobowego. Będzie to najem długoterminowy (na co najmniej dwa lata). Czy czynsz z tego tytułu trzeba będzie wykazywać w ewidencji przebiegu tego pojazdu i dopiero na jej podstawie może on być zaliczany go do kosztów uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.
Wszystko zależy od konstrukcji umowy. Jeżeli będzie spełniała kryteria, aby uznać ją za umowę leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych, to czynsz i inne wydatki związane z eksploatacją tego samochodu dla celów firmowych będą kosztem podatkowym bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu. W przeciwnym razie wszystkie te wydatki (włącznie z czynszem) będą objęte limitem wynikającym z tej ewidencji.
Z ograniczeniem
Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT), nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu wydatków, z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika przez stawkę za jeden kilometr przebiegu. Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Co w ramach limitu
Może budzić pewne wątpliwości, czy czynsz za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta