Leasingobiorca może sam ubezpieczyć
Firma, która bierze w leasing samochód osobowy, zyska, jeśli to ona wykupi polisę. Gdy ubezpieczenie jest refakturowane przez finansującego, to trzeba doliczyć do niego VAT. Niestety, w praktyce nie da się go odliczyć
Naczelny Sąd Administracyjny 8 listopada 2010 r. (I FPS 3/10) uznał, że firmy leasingowe refakturując usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu, powinny stosować stawkę właściwą dla umowy leasingowej, czyli 23 proc. Niewątpliwie jest to rozstrzygnięcie niekorzystne dla przedsiębiorców.
Zgodnie z dotychczasową praktyką usługi ubezpieczeniowe refakturowane były bowiem z zastosowaniem zwolnienia. Warto więc zastanowić się nad modelem ubezpieczenia przedmiotu leasingu, który umożliwia wyłączenie usługi ubezpieczenia z opodatkowania 23-proc. stawką.
W uchwale NSA zakwestionował powszechną dotychczas praktykę polegającą na traktowaniu przez firmy leasingowe ubezpieczenia przedmiotu leasingu jako dokumentowanej refakturą usługi zwolnionej (do końca 2010 r. zwolnienie było przewidziane dla usług ubezpieczenia na podstawie poz. 3 zał. 4 do ustawy o VAT, a od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 tej ustawy).
Powstało więc ryzyko kontroli rozliczeń i ustalenia przez fiskusa zaległości podatkowych w większości firm leasingowych. Działania takie zostały podjęte przez organy podatkowe niemal następnego dnia po uchwale NSA. Uchwała przyniosła negatywne skutki także dla leasingobiorców.
Chodzi o firmy planujące skorzystać w przyszłości z ubezpieczenia przedmiotu leasingu, w którym finansujący uwzględniałby koszty ubezpieczenia w wynagrodzeniu za świadczenie usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta