Uwagi do ulgi emerytalnej
Zapowiadana przez rząd emerytalna ulga podatkowa ma swoje plusy. Ale faworyzuje zamożniejszych i jej konstrukcja jest niepotrzebnie skomplikowana
Na starość dodatkowo powinni oszczędzać wszyscy, przede wszystkim jednak ci, których czeka mizerna emerytura z dwóch obowiązkowych filarów. Czyli zarabiający niewiele. Na ich przyszłe dochody wpłynie bowiem nie tyle sposób podziału składki emerytalnej między ZUS a OFE, ile dokonane podczas reformy zastąpienie zasady ”zdefiniowanego świadczenia” zasadą ”zdefiniowanej składki” oraz odejście od solidarystycznego sposobu obliczania emerytur.
Z tych zmian nikt nie zamierza się wycofywać, a to właśnie w ich efekcie słabiej uposażeni będą mieć na starość bardzo małe dochody. Tę właśnie grupę państwo powinno najbardziej zachęcać do odkładania na emeryturę.
Najskuteczniejszym bodźcem do takiego oszczędzania jest ulga podatkowa. Żeby jednak skutkowała, musi być odczuwalna – i prosta. Powinna w pewnym stopniu rekompensować rezygnację z bieżących wydatków i nie nastręczać problemów przy korzystaniu z niej.
Każdemu inaczej
Obowiązująca od kilku lat ulga dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta