O czym pamiętać, zlecając napisanie programu komputerowego
Firma, która chce przejąć autorskie prawa majątkowe, powinna w umowie precyzyjnie określić pola eksploatacji, w ramach których zamierza korzystać z aplikacji
Jeśli program komputerowy tworzony jest od podstaw na zamówienie przedsiębiorcy, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla niego będzie przejęcie autorskich praw majątkowych. Najczęściej, zlecając napisanie takiego oprogramowania, firma zawiera umowę o dzieło.
O ile sama w sobie nie wymaga ona jakiejkolwiek szczególnej formy, o tyle jeśli ma dotyczyć przeniesienia autorskich praw majątkowych, to wymagane jest już zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Jeżeli w umowie strony wyraźnie nie stwierdziły, że doszło do przeniesienia autorskich praw majątkowych, domniemywa się, że strony zawarły umowę licencyjną.
W umowie o dzieło przedsiębiorca powinien najbardziej precyzyjnie, jak to jest możliwe, określić cechy zamawianego programu komputerowego (jego funkcjonalność, cele, zakres współpracy z innymi oprogramowaniami itp.).
Im dokładniejsze określenie jego parametrów, tym mniejsza swoboda przyjmującego zamówienie i większa szansa na skuteczne dochodzenie przez zamawiającego swych praw, w razie gdyby oprogramowanie nie spełniało jego wymagań.
Oprócz określenia funkcjonalności programu wykonawca powinien szczegółowo poznać środowisko informatyczne zamawiającego, aby dostosować tworzoną aplikację do istniejących uwarunkowań technicznych lub określić zakres wymagań sprzętowych dla prawidłowego funkcjonowania oprogramowania.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta