Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja bez daty może być uznana za nieważną

03 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Brzezicki Wojciech Morawski

Czy niepodanie na decyzji dnia jej wydania jest rażącym naruszeniem prawa, czy oczywistą omyłką? Sąd opowiedział się za pierwszą ewentualnością.

W praktyce zazwyczaj pracownik organu podatkowego czy też innego organu administracyjnego, który sporządza decyzję, wpisuje w jej nagłówku tylko miesiąc i rok wydania. Data dzienna decyzji zostaje wpisana dopiero, gdy jest ona podpisywana i wysyłana do strony postępowania.

To rozwiązanie racjonalne, dzięki temu data wpisana w decyzji dobrze oddaje to, w jakim dniu została ona rzeczywiście wydana, czyli zakończono proces jej sporządzania.

Ze skutkami takiej praktyki połączonymi ze zwykłym przeoczeniem musiał zmierzyć się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 czerwca 2010 r. (III SA/Wa 832/10, orzeczenie nieprawomocne). Otóż sąd rozpatrzył skargę na decyzję, która zawierała jedynie oznaczenie roku i miesiąca jej wydania: 2010 styczeń.

Drobne przeoczenie czy rażące naruszenie

Prawdopodobnie pracownik sporządzający decyzję i ją wysyłający przeoczył wpisanie daty dziennej. Sytuację taką można byłoby na pierwszy rzut oka określić jako zwykłe i drobne przeoczenie. Jednak WSA w Warszawie uznał, że decyzja ta w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8843

Spis treści

Moje Pieniądze

Zamów abonament