Firma nie musi ujawniać ceny, po jakiej sprzedano udziały
Sądy nie powinny zmuszać spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do przedstawiania umów, które są chronione tajemnicą handlową
Jakie dokumenty musi złożyć spółka z o.o., aby uzyskać wpis zmiany wspólników w związku z zawarciem umowy sprzedaży udziałów? Czy sąd rejestrowy może rzeczywiście żądać, aby umowy sprzedaży udziałów znalazły się w aktach rejestrowych? Czy można się przed tym zasadnie bronić? – pyta czytelnik.
W myśl obowiązujących przepisów Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny (art. 8 ustawy o KRS). Każda osoba ma prawo zapoznać się z informacjami na temat podmiotów gospodarczych. Wystarczy znaleźć numer KRS interesującego nas przedsiębiorcy i udać się do sądu rejonowego –wydziału gospodarczego prowadzącego rejestr. Po okazaniu dowodu osobistego akta rejestrowe zostaną nam w całości udostępnione.
Jednocześnie przedsiębiorcy mają prawny obowiązek dokonywania wpisów w rejestrze, w tym zmian ich dotyczących. Wymaga to złożenia pakietu formularzy i innych dokumentów, które są weryfikowane przez sąd rejestrowy.
Pojawia się pytanie, czy w takim razie przedsiębiorca może ochronić istotne dla niego informacje przed upublicznieniem, w szczególności w zakresie tajemnicy handlowej. W jakim zakresie sąd rejestrowy może kontrolować działania podejmowane w spółce, jeśli w ogóle ma takie uprawnienie?
Problem ten stał się w ostatnim czasie aktualny przede wszystkim w przypadku dokonywania transakcji zbycia udziałów przez spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta