Przed sądem to firma wykazuje zasadność nałożonej kary porządkowej
Niewykonywanie lub niewłaściwe wykonywanie obowiązków powierzonych pracownikowi to podstawa do wymierzenia sankcji. Przełożony musi jednak wykazać bezprawność działania sprawcy i jego winę
W przeciwnym razie sąd uchyli nałożoną karę.
Podstawy odpowiedzialności
Konieczną przesłanką odpowiedzialności pracownika jest wina pracownika i bezprawność jego zachowania. W wyroku z 27 lipca 1990 r. (I PRN 26/90) Sąd Najwyższy uznał, że wina pracownika będzie z reguły występowała w formie umyślnej, choć nie można wykluczyć nieumyślnej.
Bezprawność natomiast należy oceniać przez prawnie skuteczne polecenia przełożonych, a nie wyłącznie na podstawie przepisów. Jednak tylko niewykonanie przez pracownika polecenia służbowego dotyczącego pracy kwalifikuje się jako naruszenie ustalonego porządku, o którym mówi art. 108 § 1 k.p. I to może stanowić podstawę do wymierzenia pracownikowi kary regulaminowej.
Za jedno zachowanie wolno wymierzyć tylko jedną karę. Ponadto katalog kar wymieniony w art. 108 k.p. jest zamknięty. Oznacza to, że nie wolno w firmie ustalić innych kar lub rozszerzyć tych wskazanych. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że takie postępowanie stanowi wykroczenie na mocy art. 281 pkt 4 k.p.
Stanowi on, że osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta