Nieszczęśliwe zdarzenie w delegacji nie pozbawia zatrudnionego roszczeń
Odbywający podróże służbowe pracownicy ulegają wypadkom. Wtedy przysługuje im szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, w tym prawo do odszkodowania i zasiłku chorobowego
W razie wypadku w czasie podróży służbowej pracownik ma prawo do świadczeń określonych w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa). Wskazuje na to wprost jej art. 3 ust. 2 pkt 1.
Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy wypadek ten spowodowało postępowanie pracownika, które nie wiązało się z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Z racji wypadku w czasie delegacji przysługuje jednorazowe odszkodowanie w razie zaistnienia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.
Duży parasol
W praktyce określenie zakresu ochrony pracownika w czasie podróży powoduje trudności. Wątpliwości dotyczą czynności zaliczanych do prywatnej sfery życia podwładnego. Jednak ochrona pracowników w delegacji jest szeroka i wykluczenie związku zdarzenia z pracą następuje tylko wtedy, gdy wypadek spowodowało takie postępowanie podwładnego, które nie pozostawało w żadnym związku z powierzonymi mu zadaniami.
Dzieje się tak dlatego, że w czasie podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta