Ile za użytkowanie wieczyste nieruchomości
W odniesieniu do opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie powstaje wiele wątpliwości interpretacyjnych pociągających za sobą doniosłe skutki praktyczne – zwraca uwagę radca prawny, kancelaria DZP
Instytucja użytkowania wieczystego nieruchomości jest w Polsce szeroko stosowana i wszystko wskazuje na to, że stan ten w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Jednym z istotniejszych problemów dotyczących tego użytkowania jest ustalenie lub zmiana wysokości stawki opłaty rocznej.
Problematyka opłaty rocznej ponoszonej przez użytkownika wieczystego nieruchomości zasadniczo została uregulowana w kodeksie cywilnym, a doprecyzowana w ustawie z 21 sierpnia 2007 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.: ugn), a w odniesieniu do nieruchomości rolnych w ustawie z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jednolity: DzU z 2007 r. nr 231, poz. 1700, dalej: ugnr).
Opłata roczna
Zgodnie z art. 238 k.c. wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną. Jej wysokość obliczana jest jako procent wartości nieruchomości. Zgodnie z art. 72 ust. 3 ugn wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana.
Problemy związane z opłatą roczną za użytkowanie wieczyste nieruchomości wynikają z nie dość precyzyjnychi niedostosowanych do realiów przepisów
Zastosowanie tej regulacji nie budzi wątpliwości, gdy nieruchomość została oddana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta