Jak rozliczyć karę umowną przeniesioną na podwykonawcę
Firma, która dostaje zwrot wypłaconego odszkodowania, nie musi zaliczać go do przychodów podatkowych, jeśli wcześniej nie miała prawa tej kwoty ująć jako koszt
Spółka z o.o. świadczy usługi budowlane. W ostatnim czasie musiała zapłacić dwie kary umowne: jedną za opóźnienia w wykonaniu robót, drugą za nieterminowe usunięcie usterek wynikających z wcześniej wykonanej usługi.
W obu przypadkach winę ponosili podwykonawcy. Umowy pozwalały obciążyć ich tymi kwotami. Oznacza to, że spółka z o.o. nie tylko zapłaciła kary umowne, ale również je otrzymała. Czy kwoty, które wpłynęły na jej konto, są dla niej przychodem podatkowym? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 483 § 1 kodeksu cywilnego można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Zgodnie z art. 484 § 1 k.c. w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody.
Według art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami są m.in. otrzymane pieniądze. Przepisy tej ustawy nie przewidują zwolnień dla przychodów z tytułu kar umownych czy odszkodowań otrzymanych w związku z działalnością gospodarczą.
Nie wyłączają też wprost kar umownych czy odszkodowań z przychodów podatkowych. Jeśli jednak kara umowna lub odszkodowanie jest zwrotem wydatków niezaliczonych do kosztów podatkowych (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta