Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania o matematykę reformy

04 lutego 2011 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Nowak
Andrzej Nowak
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Andrzej Nowak

Proponowałbym nie używać takich retorycznych argumentów, za pomocą których pani minister chce zasugerować, że tylko jacyś „niefachowcy” krytykują jej reformę nauki historii – historyk polemizuje z Katarzyną Hall

Pani minister Katarzyna Hall zabrała na łamach “Rzeczpospolitej” (24.01.2011) głos w sprawie wprowadzonych pod jej kierownictwem zasadniczych zmian w nauczaniu historii. Wiele już było na ten temat dyskusji, od grudnia roku 2008, kiedy pani minister zadekretowała wprowadzenie tych zmian. Nie przyczyniły się one jednak do żadnych korekt w stanowisku ministerstwa.

Czy jest wobec tego jakikolwiek sens, by odzywać się w tej sprawie raz jeszcze? Nie jestem pewien. Czuję się jednak sprowokowany kilkoma sformułowaniami pani minister.

Rażąca niewiedza 100 profesorów

Po pierwsze, stwierdzenie, iż MEN ogranicza nauczanie historii w szkołach, pani minister pozwoliła sobie określić jako “insynuację” i przypisać ją “rażącej niewiedzy” stawiającej taki zarzut pani Barbarze Fedyszak-Radziejowskiej (“Przywrócona pamięć Polaków”, “Rz” 16.01.2011).

Warto w takim razie przypomnieć, że tę samą “insynuację” wyraziło, wykazując ten sam poziom “rażącej niewiedzy”, blisko 100 profesorów historii i kultury polskiej, którzy w styczniu 2009 roku wyrazili protest przeciw reformie pani minister w liście “Ratujmy historię, ratujmy polski kanon”. Wśród nich tacy luminarze studiów nad naszymi dziejami, jak choćby (w kolejności składania podpisów) Anna Sucheni-Grabowska, Andrzej Paczkowski, Wojciech Roszkowski, Zofia Zielińska, Barbara Grochulska, Roman Michałowski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8844

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament