Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazcom wiatr w oczy

16 sierpnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Patenty: więcej zagranicznych, mniej rodzimych

Wynalazcom wiatr w oczy

Przybywa patentów, mniej rodzimych, więcej zaś na ochronę wynalazków zagranicznych. Najwięcej patentują w Polsce firmy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Włoch i Austrii. Spada zaś liczba polskich wynalazków.

W ub. r. polski Urząd Patentowy udzielił 1619 patentów na rodzime rozwiązania, podczas gdy np. w 1980 r. nasi twórcy uzyskali 5736 patentów. Pracownicy UP "uwiąd" rodzimej wynalazczości tłumaczą urynkowieniem gospodarki i większym niż przed laty dostępem do licencji na wynalazki zagraniczne. Dla wielu firm korzystniejsze jest kupienie licencji zagranicznej niż prowadzenie, nierzadko wieloletnich badań nad nowym produktem, który nie wiadomo, czy i kiedy przyniesie zakładowi wymierne profity.

Z jednej strony duża liczba patentów zagranicznych świadczy bardzo dobrze o kondycji gospodarki kraju. Z drugiej -- zmierzch "rynku rodzimych wynalazków" niepokoi.

Czego im brakuje

Prezes Stowarzyszenia Wynalazców i Racjonalizatorów Władysław Kołeczko twierdzi, iż polscy inżynierowie mają głowę do wynalazków, brakuje im organizacji promującej ich osiągnięcia, nowych prężnych instytucji gospodarczych zainteresowanych zakupem dobrych pomysłów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament