Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do obrony a lustracja

16 sierpnia 1996 | Prawo | MŚ

Prawo do obrony a lustracja

Marta Śliwonik

Projekty ustaw lustracyjnych według ich autorów mają uwolnić życie polityczne od obecności współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Mają też umożliwić oczyszczenie się z zarzutów i oskarżeń zainteresowanym politykom, osobom publicznym, a nawet zwykłym obywatelom.

Prezydencki projekt ustawy o Komisji Zaufania Publicznego przewiduje powołanie takiej Komisji jako organu kompetentnego do wydawania orzeczeń stwierdzających świadomą współpracę z byłymi organami bezpieczeństwa publicznego, z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz z podporządkowanymi mu organami i jednostkami. Po wyczerpaniu toku instancji zainteresowanemu przysługiwałby nadzwyczajny środek zaskarżenia -- kasacja.

W skład Komisji wchodziliby jej przewodniczący oraz sędziowie różnych szczebli sądów, do Sądu Najwyższego włącznie. Prezydent powoływałby przewodniczącego i na jego wniosek pozostałych członków. Kadencja Komisji trwałaby cztery lata, aswoje zadania wykonywałaby za pomocą aparatu wykonawczo-administracyjnego, jakim ma być Biuro Komisji.

Postępowanie wszczynano by z urzędu lub na wniosek. Z urzędu -- w stosunku do osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów, konsulów, posłów, senatorów oraz osób ubiegających się o te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament