Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

16 sierpnia 1996 | Prawo | JZ

Informacje

Nowa ustawa o Służbie Więziennej

Ani deklaracje, ani pobożne życzenia

Janusz Zagórski

Szkoda, że wdrażanie w życie nowej ustawy o Służbie Więziennej, co zacznie się już 1 września 1996 r. , nastąpi w tak trudnej dla więziennictwa sytuacji finansowej, kadrowej i inwestycyjnej.

Sędzia Mieczysław Daca ustawę tę ("Krok do przodu", "Rzeczpospolita" z 23 lipca br. ). ocenia w zasadzie pozytywnie, lecz widzi w niej pewne niekonsekwencje oraz uregulowania typu deklaracje i pobożne życzenia.

Każda ustawa powinna zawierać przepisy jasne i stabilne, regulujące syntetycznie różne zmieniające się stany faktyczne, dzięki czemu przepisy nie wymagają ciągłego interpretowania i nowelizacji. Tak ma się rzecz właśnie z art. 1 ust. 3 ustawy o Służbie Więziennej. Do podstawowych zadań SW zalicza on prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec skazanych na pozbawienie wolności, przede wszystkim przez organizowanie pracy, nauczanie oraz zajęcia kulturalnooświatowe. I chociaż powszechność zatrudnienia w zakładach karnych wynosi obecnie tylko 28 proc. , to jednak nadal praca skazanych połączona ze zdobywaniem kwalifikacji zawodowych będzie jednym z najważniejszych środków readaptacji społecznej sprawców przestępstw. Trzeba więc uczynić wszystko, aby stosowanie tego środka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament