Służby specjalne na świecie
Chyba więcej podobieństw niż różnic
Służby specjalne na świecie
Ryszard Głukowski
Ustawowa decyzja o wydzieleniu Urzędu Ochrony Państwa ze struktury MSW i podporządkowaniu go premierowi wcale nie zakończy sporów o miejsce i rolę służb specjalnych.
Dyskutując na ten temat, warto znać rozwiązania istniejące w państwach o ukształtowanym systemie demokratycznym. Analiza porównawcza służb specjalnych chroniących bezpieczeństwo wewnętrzne w wybranych państwach ujawnia niektóre prawidłowości występujące w ich statusie prawnym, organizacji i działalności.
Taką prawidłowością jest organizacyjne oddzielenie organów wywiadu zagranicznego od kontrwywiadu i policji politycznej.
Prawidłowość ta nie dotyczy Włoch, gdzie zadania kontrwywiadu, służby bezpieczeństwa i wywiadu wykonuje Służba Bezpieczeństwa i Informacji (SISDE) podległa ministrowi spraw wewnętrznych oraz Służba Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego (SISMI) podległa ministrowi obrony. Sytuacja we Włoszech jest jednak nietypowa, gdyż służby są tam bardzo rozbudowane organizacyjnie, a ich kompetencje są zbieżne. Jest to zabieg celowy i wynika z doświadczeń politycznych Włoch. Jego myślą przewodnią jest unikanie możliwości objęcia przez jakąkolwiek ze służb kontroli nad życiem politycznym kraju. Dlatego w swych zadaniach służby podległe MSW -- Służba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta