Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służby specjalne na świecie

16 sierpnia 1996 | Prawo | RG

Chyba więcej podobieństw niż różnic

Służby specjalne na świecie

Ryszard Głukowski

Ustawowa decyzja o wydzieleniu Urzędu Ochrony Państwa ze struktury MSW i podporządkowaniu go premierowi wcale nie zakończy sporów o miejsce i rolę służb specjalnych.

Dyskutując na ten temat, warto znać rozwiązania istniejące w państwach o ukształtowanym systemie demokratycznym. Analiza porównawcza służb specjalnych chroniących bezpieczeństwo wewnętrzne w wybranych państwach ujawnia niektóre prawidłowości występujące w ich statusie prawnym, organizacji i działalności.

Taką prawidłowością jest organizacyjne oddzielenie organów wywiadu zagranicznego od kontrwywiadu i policji politycznej.

Prawidłowość ta nie dotyczy Włoch, gdzie zadania kontrwywiadu, służby bezpieczeństwa i wywiadu wykonuje Służba Bezpieczeństwa i Informacji (SISDE) podległa ministrowi spraw wewnętrznych oraz Służba Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego (SISMI) podległa ministrowi obrony. Sytuacja we Włoszech jest jednak nietypowa, gdyż służby są tam bardzo rozbudowane organizacyjnie, a ich kompetencje są zbieżne. Jest to zabieg celowy i wynika z doświadczeń politycznych Włoch. Jego myślą przewodnią jest unikanie możliwości objęcia przez jakąkolwiek ze służb kontroli nad życiem politycznym kraju. Dlatego w swych zadaniach służby podległe MSW -- Służba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament