Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokój poprzez siłę

16 sierpnia 1996 | Świat | SW

Polityka zagraniczna Partii Republikańskiej

Pokój poprzez siłę

Sylwester Walczak z San Diego

"Popieramy powrót do promowania demokracji na całym świecie jako głównego elementu polityki zagranicznej USA. Demokracja jest najlepszym gwarantem pokoju" -- można przeczytać w przedmowie do szóstego rozdziału programu Partii Republikańskiej, przyjętego podczas konwencji w San Diego. Nosi on tytuł: "Przywrócenie amerykańskiego przywództwa w świecie".

Według republikanów, sytuacja międzynarodowa w ciągu ostatnich trzech lat znacznie się pogorszyła. Przyszłość demokracji w Rosji jest niepewna, Fidel Castro bezkarnie zestrzeliwuje amerykańskie samoloty nad wodami międzynarodowymi, a Korea Północna wywalczyła bezprecedensowe ustępstwa od Stanów Zjednoczonych w kwestii reaktorów nuklearnych. Clinton groził Chinom, po czym nie wypełnił swych zapowiedzi, niszcząc amerykański prestiż w świecie i pozostawiając bez rozwiązania kwestie praw człowieka i proliferacji broni nuklearnej.

Powiększyć NATO

"Nasza polityka będzie zmierzać do umocnienia zwycięstwa w zimnej wojnie w Europie i do zbudowania mocnych fundamentów pod nowe stulecie pokoju" -- podkreśla się w założeniach programowych. "Wzywamy do natychmiastowej ekspansji NATO, aby włączyć te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament