Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Operacja "Światowit"

16 sierpnia 1996 | Nauka i Technika | MJ

Kopia statku wolińskiego

Operacja "Światowit"

W 1996 r. położono stępkę pod budowę kopii statku wolińskiego z drugiej połowy Xstulecia. Odtworzona jednostka ma nie tylko przyciągnąć turystów, ale i dostarczyć informacji na temat sposobów żeglowania, osiągów i własności manewrowych pierwowzoru. Projekt realizują pionierzy polskiej archeologii morskiej -- prof. Władysław Filipowiak, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i szef pracowni Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie oraz Mieczysław Jusza, właściciel jedynej w kraju stoczni specjalizującej się w szkutnictwie historycznym i eksperymentalnym.

Na szczątki średniowiecznej łodzi natrafiono w 1990 r. w trakcie przeprowadzania nitki gazociągu przez Dziwnę, pogłębiarka wyrzuciła z dna cieśniny fragmenty kadłuba. Archeolodzy z placówki PAN w Wolinie zabezpieczyli je i poddali rekonstrukcji. Na podstawie materiałów źródłowych i danych porównawczych wykonano rysunki łodzi. Była to jednostka towarowa, używana przez słowiańskie plemię Wolinian. -- Na podstawie elementów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament