Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby nad Bachorzą

16 sierpnia 1996 | Nauka i Technika | KK

Raj dla archeologów

Skarby nad Bachorzą

Krzysztof Kowalski

Gazociąg z półwyspu Jamał do Europy Zachodniej przebiegać będzie ponad 600-kilometrowym odcinkiem przez Polskę. W naszym kraju cała ta przestrzeń poddawana jest nadzorowi archeologicznemu. Badania rozpoznawcze wykonano już w 1994 roku, w rezultacie zarejestrowano 724 stanowiska na trasie gazociągu, które "wielka rura" przetnie -- i siłą rzeczy -- zniszczy trzynastometrowym pasem. Dlatego budowniczowie zdecydowali się sfinansować prace naukowe (firma Europol Gaz, chwała jej za to) . O niespodziewanie pomyślnych wynikach wykopalisk na trasie gazociągu w 1995 roku informowaliśmy, jednak w tym roku rezultaty przechodzą najśmielsze oczekiwania, toteż nie sposób zwlekać z informacją, mimo że do końca sezonu jeszcze daleko.

Święte miejsce

Do XIX wieku, do chwili pruskiej melioracji Kujaw, Bachorza była dużą spławną rzeką łączącą Wisłę z Notecią. Jej dolina biegnąca równoleżnikowo stanowiła arterię komunikacyjną między dwoma światami, wschodnim i zachodnim. I tak było od zawsze, to znaczy od chwili, gdy na tych terenach po raz pierwszy pojawili się rolnicy w VI tysiącleciu p. n. e. przybyli z Małopolski. Magnesem przyciągającym osadników były tutejsze czarnoziemy, gleby trudne do uprawy, ale bardzo żyzne. Na stokach doliny osiedlał się "kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament