Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

16 sierpnia 1996 | Moja Kariera | EB

PRACOWNIK-PRACODAWCA

Informacje

rzymusowy urlop

ektóre zakłady pracy postanowiły zrobić dzień wolny w piątek, 16 sierpnia, dziey świąteczny czwartek i wolną sobotę. Pracownicy nie mieli wyboru, gdyż piątek zakłady były po prostu zamknięte. Teraz pracodawcy informują pracowów, że ten jeden dzień będą im "potrącać" z urlopów wypoczynkowych. Gdy-

się okazało, że pracownik już wykorzystał tegoroczny urlop, będzie składał pimne oświadczenie, że wyraża zgodę na odliczenie jednego dnia od urlopu przyszłym roku. "Potrącanie" czy odliczanie jest niewykonalne, a zakaz wynika rost z kodeksu pracy. Urlop wypoczynkowy można podzielić na części i wykostywać go w kawałkach, ale tylko na wniosek pracownika. Pracodawcy taka initywa nie przysługuje. Zasada ta zapisana jest w art. 162 kodeksu pracy -- tak wersji obowiązującej do 1 stycznia 1997 r. , jak i w wersji znowelizowanej. Pracowca może natomiast zmienić terminy dodatkowych dni wolnych (wolnych sot) obowiązujących w zakładzie. Ma więc prawo zrobić sobotę roboczą w napnym tygodniu czy w którymś z kolejnych tygodni. Jeżeli taki zabieg organizany jest niemożliwy, pracodawca musi pogodzić się z myślą, że zrobił pracownim prezent z dodatkowego dnia wolnego od pracy.

bezpieczenie

żdy pracownik zostaje automatycznie, z mocy prawa, objęty ubezpieczeniem ołecznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament