Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na sprzedaż czy do zwrotu

16 sierpnia 1996 | Gazeta | JS

Drukarnie w Krakowie i Gdańsku

Na sprzedaż czy do zwrotu

Jerzy Sadecki

Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Prasowe zamierza -- jak dowiaduje się "Rzeczpospolita" -- sprzedać należące do niego drukarnie prasowe w Krakowie i Gdańsku w całości lub też ich znaczącą część. Chce je nabyć niemiecka grupa Neue Passauer Presse. Transakcja ta pozostaje pod znakiem zapytania, gdyż Komisja Likwidacyjna RSW "Prasa -- Książka -- Ruch" złożyła do sądu dwa pozwy, domagając się unieważnienia umowy z 1991 roku, na mocy której PATP nabyło drukarnie.

Prasowe drukarnie w Krakowie i Gdańsku były własnością koncernu RSW "Prasa -- Książka -- Ruch" i dysponowały mocno przestarzałą techniką druku. Nie miały pieniędzy na inwestycje. Rządowa Komisja Likwidacyjna w 1991 roku sprzedała je na bardzo korzystnych warunkach Polsko-Amerykańskiemu Towarzystwu Prasowemu SA. Główną rolę w powstaniu towarzystwa odegrał Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości.

Obok niego w grupie trzech założycieli znalazły się: Polish-American Small Business Corporation spółka z o. o. z Warszawy i Enterprise Printing Corporation z Nowego Jorku. Kapitał akcyjny spółki wynosił w chwili powstania 5 tysięcy USD. Przedstawiciele polsko-amerykańskiego funduszu zapewniali w 1991 roku wydawców, że szybko uczynią z przestarzałych zakładów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 832

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament