Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to boli

09 kwietnia 2011 | Plus Minus | Igor Janke
źródło: Fotorzepa

Rodzinom tych, którzy odeszli

Rok temu Polska zamarła. Wszyscy byliśmy w szoku. Ale w 96 domach narodził się przejmujący ból. Otworzyły się rany. Ból po nagłej stracie bliskiej osoby jest trudny do wyobrażenia. To ciężar, z którym człowiek się budzi, który nie ustępuje podczas jazdy samochodem, jedzenia ani zasypiania. Boli przełykanie wody, jedzenie obiadu, spoglądanie przez okno, puste krzesło, imię na wyświetlaczu telefonu. Zapach butów, widok koszuli, szafy, w której były jego czy jej ubrania. Półki w sklepie, z której ostatnio razem coś braliśmy.

Taki ból nie ustępuje po miesiącu ani dwóch. Trzeba go przenosić, przemodlić, przemyśleć, wykrzyczeć i wypłakać. Czasem udaje się wrócić do życia. Czasem nie.

Stratę łatwiej jest znieść, kiedy się ją jakkolwiek ogarnia. Kiedy zrozumie się, co się stało, po co, jak i dlaczego. Dlaczego – to pytanie najtrudniejsze. Ale co, jeśli nawet nie wiemy – jak?

Najtrudniej jest, kiedy się nie wie i nie rozumie. Dlatego tak wielu żałobników szuka rozmaitych odpowiedzi. Jedni w sobie, inni u Pana Boga, jeszcze inni w śledztwach, dokumentach, w dochodzeniu przyczyn, winnych. W dochodzeniu prawdy. Każdy sposób jest dobry i każdy trzeba zrozumieć.

Każdy wymaga wsparcia, przytulenia. Pokazania, że nie jest sam. Każdy ma swój sposób na uniesienie krzyża, który nań spadł. Siłę do tego mogą dać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8899

Spis treści
Zamów abonament