Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diesle dla podwodnej broni

09 kwietnia 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
źródło: Rzeczpospolita

Mimo że traktat wersalski zakazywał Niemcom posiadania oraz konstrukcji okrętów podwodnych, nietknięte niemieckie biura projektowe utrzymały potencjał naukowy, sprzedając licencje na okręty podwodne i silniki do nich wszystkim zainteresowanym krajom.

Firmy działały z całkowitym poparciem rządu niemieckiego, gdyż sztabowi generalnemu zależało na utrzymaniu biur projektowych i przygotowaniu nowoczesnych konstrukcji. Krupp wysłał swojego najlepszego fachowca Hansa Techela do Japonii w 1921 roku. Tam, wraz z zespołem pomagał Japończykom w budowie floty podwodnej. Techel wrócił do Europy, a dokładnie do Holandii, w 1925 roku. W Hadze działało od lipca 1922 roku biuro konstrukcyjne N.V. Ingenieurskontoor voor Scheepsbouw, w skrócie zwane I. v. S., założone przez trzy niemieckie stocznie: Krupp Germaniawerft, AG Vulkan i AG Wesser. Oficjalnym celem działalności biura było konstruowanie cywilnych statków, w rzeczywistości zdobywało doświadczenie w projektowaniu okrętów podwodnych i przygotowało ich plany. Pierwszymi klientami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8899

Spis treści
Zamów abonament