Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

List do redakcji

09 kwietnia 2011 | Plus Minus | czytelnik Rzeczpospolitej

W imieniu rządu Japonii pragnę wyrazić sprzeciw w związku z artykułem "Wojna o wieloryby" dotyczącym prowadzonych przez Japonię połowów wielorybów w celach naukowych, który ukazał się w "Rzeczpospolitej" 19 – 20 marca br. Artykuł zawiera błędne interpretacje faktów i nie jest obiektywny.

Po pierwsze, chciałabym odnieść się do stwierdzenia "... chodzi o gatunki zagrożone i chronione prawem międzynarodowym, w dodatku przebywające na terenie morskiego rezerwatu waleni". Połowy przeprowadzane przez Japonię mają na celu pozyskanie danych naukowych i odbywają się w oparciu o artykuł VIII Międzynarodowej Konwencji o Uregulowaniu Połowów Wielorybów (ICRW). Tak więc, z punktu widzenia prawa międzynarodowego, Japonia nie prowadzi żadnych nielegalnych połowów.

Jeżeli pisząc: "gatunki zagrożone i chronione prawem międzynarodowym", autorka artykułu ma na myśli finwale, pragnę zauważyć, że liczba odławianych osobników (rocznie 25 na Oceanie Indyjskim oraz 25 na wschodnim Atlantyku) stanowi poniżej 1 proc. najniższej szacunkowej wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8899

Spis treści
Zamów abonament