Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resocjalizacja a kary wolnościowe

09 kwietnia 2011 | Prawo | Robert Kaczor

Celowość upowszechnienia kar wolnościowych nie jest uzależniona od ideologicznego wsparcia – uważa prokurator

Popularna ostatnio koncepcja karania zakłada, że właściwe jest resocjalizowanie sprawców przestępstw przy zastosowaniu kar wolnościowych. Innymi słowy, pożądane byłoby, aby wobec tych, którzy wymagają resocjalizacji, nie stosować jedynie kar pozbawienia wolności.

Trudno dostrzec wyraźną polemikę z tą teorią we współczesnym polskim piśmiennictwie naukowym, co może świadczyć o tym, że pogląd ten jest oczywisty do tego stopnia, że podjęcie dyskursu byłoby równoznaczne z zademonstrowaniem nieznajomości kanonów doktryny prawa karnego (oczywiście wówczas pojawia się pytanie o źródło kompetencji do zakreślania sfery dyskusji), albo też wartość tego założenia jest niewiadoma, bo nie zostało ono poddane krytycznej weryfikacji.

Elementarne wyobrażenie o karaniu zakłada, że sprawcy, którzy są niebezpieczni dla społeczeństwa, powinni być izolowani, a w odniesieniu do sprawców incydentalnych wystarczające są kary wolnościowe.

Teza o karach wolnościowych jako adresowanych do sprawców wymagających resocjalizacji może być odbierana jako wewnętrznie sprzeczna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8899

Spis treści
Zamów abonament