Zdążyć przed złamaniem
Leczeniu osteoporozy przyświeca nadrzędny cel: zapobiec pierwszemu złamaniu, a jeśli to się nie uda – powstrzymać następne
Ta podstępna choroba nie daje początkowo żadnych objawów – aż do pierwszego złamania kości. Ale kiedy to się stanie, najczęściej okazuje się, że osteoporoza jest już w zaawansowanym stadium. Chorzy najczęściej łamią biodra, kręgosłup i nadgarstki. Pęknięć i złamań doznaje prawie połowa kobiet i 35 proc. mężczyzn z nieleczoną osteoporozą. Wśród najniebezpieczniejszych jej skutków wymienia się złamania kości udowej w okolicy stawu biodrowego. Nieubłagane statystyki pokazują, że w ciągu pierwszego roku po tym zdarzeniu śmiertelność wśród chorych sięga 20 – 24 proc. Tylko połowa osób, które przeżyją złamanie biodra, będzie znowu chodzić, i to nie w pełnym zakresie.
– Ryzyko złamania kości u kobiety 50-letniej wynosi 40 proc., u mężczyzny w tym samym wieku – 13 proc. – mówi Iwona Drozdowska, prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Zdrowej Kości z Konieczności (STENKO).
Z tych właśnie powodów leczeniu osteoporozy przyświeca nadrzędny cel: zapobiec pierwszemu złamaniu, a u osób po przebytych złamaniach – powstrzymać następne. W jaki sposób? Przede wszystkim wystrzegając się upadków i poprawiając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta