Nowy model planowania działalności legislacyjnej
Cykliczność przygotowywania planów pracy legislacyjnej wydaje się głównym źródłem kłopotów z ich wykonalnością – uważa prezes Rządowego Centrum Legislacji, sekretarz Rady Ministrów
W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (druk nr 3883), która w dość istotny sposób ma zmienić model planowania rządowej działalności legislacyjnej.
Obecnie Rada Ministrów przygotowuje program prac legislacyjnych projektów: ustaw, założeń do ustaw i rozporządzeń (RM, prezesa RM oraz ministrów). Plan projektów ustaw powinien być sporządzany co najmniej raz na sześć miesięcy. W odniesieniu do pozostałych typów aktów ustawa wprost nie nakazuje określonej częstotliwości ich przygotowywania, lecz w praktyce są to plany półroczne, choć zdarzało się, że powstawały częściej.
Źródło kłopotów
Narzucona przez ustawę cykliczność przygotowywania planów pracy wydaje się głównym źródłem kłopotów z ich wykonalnością.
Procedura przygotowywania projektu aktu prawnego zakłada, że najpierw poddawany jest tzw. uzgodnieniom międzyresortowym oraz konsultacjom społecznym, następnie rozpatruje go Komitet RM (a w uzasadnionych wypadkach także Komitet do spraw Europejskich, Komitet do spraw Informatyzacji i Łączności, czasami Rada Legislacyjna przy prezesie RM). Następnie projekt jest weryfikowany pod względem prawnym i redakcyjnym przez komisję prawniczą w Rządowym Centrum Legislacji. Niektóre z tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta