Uwaga na VAT od darmowych usług
Nieodpłatne świadczenia na inne cele niż działalność gospodarcza są objęte VAT. Należnego podatku nie można przy tym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
Od 1 kwietnia br. nie tylko rozszerzono zakres opodatkowania VAT nieodpłatnie przekazywanych towarów, ale również zmieniono przepis dotyczący nieodpłatnego świadczenia usług (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Poprzednio opodatkowane było nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika, pracowników etc. oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie było związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało w związku z tym prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Dwie grupy świadczeń
Obecnie nieodpłatne świadczenie usług zostało podzielone na dwie grupy:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników (i innych osób wymienionych w tym przepisie),
2) pozostałe przypadki nieodpłatnego świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w domyśle inne niż użycie towarów będących składnikami przedsiębiorstwa podatnika.
Przyjrzyjmy się im po kolei.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta