Przedsiębiorcom opłaca się inwestować z europejskim wsparciem
Kolejna szansa rozwoju stoi przed firmami z dwóch województw. Konkursy o dotacje już ruszyły, na Podlasiu kierowane są do wszystkich podmiotów z sektora MŚP, w Małopolsce wyłącznie do firm małych
Chociaż firmy starające się o unijne wsparcie muszą spełnić wiele kryteriów, to na pewno warto o nie zawalczyć. To bowiem jedyny rodzaj wsparcia, który przewiduje udzielanie bezzwrotnej pomocy. W przeciwieństwie do kredytów bankowych lub pożyczek nie trzeba nic oddawać. Jeśli oczywiście przedsiębiorca prawidłowo wykona zaplanowaną inwestycję a następnie dobrze ją rozliczy.
Podobnie jak przy ubieganiu się o kredyt trzeba przedstawić dobry pomysł, jego uzasadnienie i analizę finansową, co przekłada się na wniosek o dofinansowanie i biznesplan.
Jak bank przed udzieleniem wsparcia koncentruje się w szczególności na prognozach finansowych, z których będzie wynikało, czy inwestycja będzie opłacalna, tak przy ocenie wniosków unijnych bierze się pod uwagę wiele dodatkowych elementów. Jest to zestaw tzw. kryteriów formalnych i merytorycznych.
Przygotowywanie wniosku o pomoc wymaga ich znajomości. Decydują one bowiem o liczbie przyznawanych punktów. Im więcej uda się ich zgromadzić, tym większa szansa, że pomysł na inwestycję znajdzie się na liście rekomendowanych do wsparcia.
Do czego mogą się odnosić kryteria? Przykładowo mogą premiować przedsiębiorcę, który wprowadza innowacje (produktowe, usługowe). Z reguły im nowocześniejszy pomysł, nieznany i niestosowany w danym regionie, tym lepsza ocena.
Punkty mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta