Jak odliczać i obniżać należną składkę zdrowotną do ZUS
Fiskus czasem nic nie dostanie, bo należność dla niego z tytułu przychodu pracownika zostanie zmniejszona do wysokości daniny na NFZ. I tylko ta kwota zostanie wpłacona
Kto ma tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, ten płaci składkę zdrowotną, ale może liczyć na przynajmniej częściowe odliczenie wydatku od podatku dochodowego. W pewnych sytuacjach można ją nawet obniżyć i wpłacić do ZUS mniej.
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i opłacania składek na NFZ określa ustawa z 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa zdrowotna).
Zgodnie z jej przepisami obowiązkowo składkę zdrowotną płacą nie tylko pracownicy, ale także zleceniobiorcy, osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie rad nadzorczych czy przedsiębiorcy z tytułu prowadzonego biznesu.
Garść zasad
Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Jest miesięczna i niepodzielna, co oznacza, że nawet w przypadku podlegania ubezpieczeniu tylko przez część miesiąca trzeba zapłacić pełną należność.
Każdy sam finansuje w całości swoją składkę, choć niektórym osobom funduje je budżet państwa, np. przebywającym na urlopach wychowawczych czy rolnikom. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta